Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Процедура продажу землі у питаннях і відповідях

Новина
27.08.2021

Хто зможе купити землю з 01.07.2021?

  • Фізичні особи в обсязі не більше 100 га в одні руки.

Чи зможуть викупити землю іноземці?

  • Ні, поки такого рішення не приймуть українці на Всеукраїнському референдумі.

Як укласти договір купівлі-продажу?

  • Звернутись до нотаріуса.

Скільки землі може придбати фіз.особа?

  • До 2024 року – 100 га, з 2024 року через юридичну особу – 10 тис га.

Як буде визначатися ціна?

Визначення ціни земельної ділянки – особиста справа продавця і покупця, предмет переговорів між ними. Ніхто не може змусити продавця і покупця укладати договір за ціною, яка їх не влаштовує. Проте до 2030 року буде мінімальний поріг, нижче якого ціна опускатися не буде. Мінімальною ціною буде нормативна грошова оцінка земельної ділянки.

Дізнатися нормативну грошову оцінку земельної ділянки можна на сайті Держгеокадастру.

За які гроші можна купити землю?

Розрахунок може здійснюватися лише в безготівковій формі за нотаріальним посвідченням через банківський переказ зі сплатою всіх податків.

Купівля землі має здійснюватися лише через банк з підтвердженням джерел доходів. Тобто просто купити землю не вийде, доведеться відзвітувати, звідки гроші, та сплатити всі податки. Буде здійснюватися фінансовий моніторинг.

Підтвердити доходи можуть довідка про доходи, податкова декларація, виписка із звітності фізособи-підприємця, виписка з банківських рахунків, завірена нотаріусом дарча на гроші.

Чи можна продати орендовану землю?

Звичайно. Продаж землі, яка перебуває в оренді, а наразі це 60% полів України, є питанням переважного права.

Ділянку можна буде продати, навіть якщо вона перебуває в довгостроковій оренді у фермерів або агрохолдингів. Земля все одно належить власнику і він може розпоряджатися нею, як захоче. Якщо власник орендованого паю захоче його продати, він повинен звернутися до нотаріуса. Той мусить повідомити про це орендатору, бо він має переважне право купити цю землю. За два місяці орендар повинен вирішити, купувати пай чи ні. Якщо ні, то пай можна буде продати іншому покупцю. Проте останній зможе повноцінно розпоряджатися землею без обтяжень, коли закінчиться договір оренди.

Важливий нюанс: юридичні особи, агрохолдинги і фермери, які переважно орендують землю, не зможуть її купувати. З 1 липня 2021 року ділянки мають право купувати тільки фізособи – громадяни України.

У такому разі орендар-юрособа може відступити переважне право фізичній особі, яка викупить землю. Потім орендар або особа, якій він відступив переважне право, може звернутися до власника землі з пропозицією про купівлю-продаж ділянки.

Як буде продаватися земля?

Якщо власник захоче продати ділянку, яка не передана в оренду і в межах якої не видані спеціальні дозволи на користування надрами, то продати ділянку можна буде за звичайною процедурою. Тобто власник може шукати покупців серед знайомих або розмістити оголошення про продаж на профільних ресурсах.

Для укладення угоди треба звернутися до нотаріуса, який здійснить перевірки, посвідчить договір купівлі-продажу та зареєструє перехід прав.

Якщо ділянка перебуває в оренді або є спецдозвіл на користування надрами, то власнику треба буде поінформувати нотаріуса про своє бажання продати ділянку, назвавши бажану ціну продажу. Далі нотаріус поінформує осіб, які мають переважні права на придбання ділянки.

Вони матимуть два місяці для ухвалення рішення про придбання ділянки за запропонованою ціною.

Як буде проводитись перевірка продавця та покупця при продажі землі?

Договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Перед укладанням угоди нотаріус перевірить, скільки потенційний покупець має землі, чи не перебуває він під санкціями і чи не підозрюється в терористичній діяльності.

За підсумками перевірки нотаріус складе протокол-резюме. Перевірка буде проводитись відповідно до вимог передбачених ПОРЯДКОМ здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 р. № 637.

Які документи знадобляться для укладення договору купівлі-продажу?

Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, при укладенні договору між громадянами наступний:

документи, які підтверджують їх особу і громадянство України,

державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності,

документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

Окрім того, з метою визначення загальної площі ділянок, які має право набути у власність одна особа, нотаріусу необхідно буде надати відомості та документи про перебування набувача у шлюбі, у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття землі сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя.

Ще більше матеріалів з земельних питань дивіться у нашій підбірці за посиланням

https://www.facebook.com/media/set/...

Ресурси системи безоплатної правової допомоги - для захисту українців! Відео - за посиланням https://youtu.be/4AToW5zhxAU

Сайт системи безоплатної правової допомоги https://www.legalaid.gov.ua/tsentry

Фейсбук: Координаційний центр з надання правової допомоги

https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/

Криворізький місцевий центр БВПД

https://www.facebook.com/kr2.dnipro.legalaid

Безоплатна правова допомога.Кривий Ріг

https://www.facebook.com/pershuy.centr.bpvd

Мобільний додаток «Безоплатна правова допомога» - https://bit.ly/3hwwgqR

Шукайте правову інформацію на порталі правової інформації

https://wiki.legalaid.gov.ua/

Контакт-центр системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103.

Криворізький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

м.Кривий Ріг: вул.Качалова, 2,

тел.098-040-83-70;

Софіївське бюро правової допомоги

смт.Софіївка, вул.Карпенка, 20, каб.7

тел.097-495-83-16.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше